2020 ACR Elections

This document features a navigable table of contents. Click an individual's name to navigate directly to their profile. Return to the table of contents by clicking "Return to Table of Contents" on the top left of the page.

Nominees for 2020 Positions


Look who's running for office. 

At ACR 2020, the ACR Council will vote on the following slate of candidates.

President

  • Geraldine B. McGinty, MD, MBA, FACR, of New York City

Vice President

  • Alexander M. Norbash, MD, MS, FACR, of San Diego, Calif.

Board of Chancellors

These candidates have indicated their desire to serve on the Commission on Body Imaging. (3-year term)

  • Andrew B. Rosenkrantz, MD, of New York City
  • Judy Yee, MD, FACR of Bronx, New York

These candidates have indicated their desire to serve on the Commission on Human Resources. (3-year term)

  • Claire E. Bender, MD, FACR, of Rochester, Minn.
  • Eric M. Rubin, MD, of Media, Penn.

This candidate has indicated his desire to serve on the Commission on Membership and Communications. (3-year term)

  • William T. Herrington, MD, FACR, of Athens, Ga.,

These candidates have indicated their desire to serve on the Commission on Nuclear Medicine and Molecular Imaging. (3-year term)

  • Patrick M. Colletti, MD, of San Marino, Calif.
  • Vani Vijayakumar, MD, of Jackson, Miss.
  • Don C. Yoo, MD, FACR, of East Greenwich, RI

These candidates have indicated their desire to serve on the Commission on Patient and Family Centered Care. (3-year term)

  • Arun Krishnaraj, MD, MPH, of Charlottesville, Va.
  • Sabiha Raoof, MD, FACR, of Jamaica, New York

These candidates have indicated their desire to serve on the Commission on Ultrasound. (3-year term)

  • Rochelle F. Andreotti, MD, FACR, of Nashville, Tenn.
  • Lauren Golding, MD, of Summerfield, NC

YPS Representative (2-year term)

  • Sonia Gupta, MD, of Boston
  • Andrew K. Moriarity, MD, of Grand Rapids, Mich.

ARS Representative 

  • Andre A. Konski, MD, MBA, MA, FACR, of Fort Washington, Penn., was selected to serve as the American Radium Society representative on the Board of Chancellors for a second three-year term.

 Council Steering Committee

 Of the following seven candidates, four are to be elected in a contested election by the Council to serve a two-year term on the CSC:

  • Rachel Gerson, MD, of Seattle
  • Robert C. Gibbs, MD, of Parsons, Ks.
  • Richard B. Gunderman, MD, PhD, FACR, of Indianapolis
  • C. Matthew Hawkins, MD, of Decatur, Ga.
  • Nolan J. Kagetsu, MD, FACR, of New York City
  • Madelene C. Lewis, MD, of Mount Pleasant, S.C.
  • John N. Nichols, MD, FACR, of Waxhaw, N.C.

College Nominating Committee

Of the following six candidates, three are to be elected in a contested election by the Council to serve a two-year term on the CNC:

  • Roger L. Gonda Jr, MD, FACR, of West Olive, Mich.
  • Kathleen R. Gundry, MD, FACR, of Atlanta, Ga.
  • Boyd N. Hatton, MD, of Ormond Beach, Fla.
  • Elizabeth P. Maltin, MD, FACR, Syosset, New York
  • Valeria Potigailo, MD, of Denver, Col.
  • Ashley Prosper, MD, of Pasadena, Calif.

Private Practice Representative

Join Y. Luh, MD, of Arcata, Calif., was selected for one two-year term as a private-practice representative to the lntersociety Summer Conference, effective in July 2020.

Resource Links